вторник, 31 марта 2020 г.

03.04.

Тема.Спілкування з однолітками.
( Стосунки між хлопцями і дівчатами. )

Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям,
І тоді, обов'язково,
День тобі веселим буде!
Хід уроку

Послухайте таку історію:
Двоє хлопчиків сидять на лаві. Осторонь чоловік читає газету. Один із хлопців каже:
- Вчора моя бабуся казала, щоб я вчився бути ввічливим.
Другий:
- Для того, щоб бути ввічливим, необхідно частіше говорити слова "будь ласка", "прошу", "вибачте".
- А ще при зустрічі потрібно знімати шапку. Це ж сказано у Правилах для учнів.
- Зовсім не важко бути ввічливим. Було б тільки бажання. Я завжди буду ввічливим. А ти?
- Я теж.
У цей час підходить дівчинка з книжкою, хоче сісти біля них, але хлопці розсілися так, що місця на лавці немає. Побачивши, що дівчинка не відходить від лавки, один із хлопців каже:
- Будь ласка, відійди трохи вбік, а то через тебе не видно нічого.
- Пробачте, - сказала дівчинка і відійшла вбік.
- Спасибі, - сказав хлопець і повернувся до друга, щоб продовжити розмову про ввічливість.
Чоловік з газетою піднявся і сказав:
- Сідай, будь ласка, дівчинко. А у вас, хлопці, слова розминаються з ділом.
Хлопчики здивовано подивилися один на одного.
- Чому так сказав чоловік хлопцям?
- Що повинні були зробити хлопці?
-          Де школяр здебільшого проводить свій час? Удома, в школі, у дворі, інколи на заняттях музикою, спортом або ще чим-небудь.
На школу й усе, пов’язане з нею, у вас йде багато часу. Притому, що старшим є учень, то більше часу він проводить у школі. Ось чому так важливо мати гарні стосунки з однокласниками – адже вони перебувають поруч із вами більшу частину вашого шкільного життя.
Сьогодні ми поговоримо про спілкування хлопчиків і дівчаток, ви дізнаєтесь, як себе поводити при знайомстві, як підтримувати товариські стосунки з однолітками.
  Вивчення нового матеріалу.
- Давайте згадаємо, що таке спілкування?

Спілкування – це обмін думками, враженнями.
- Як здійснюється спілкування? ( відповіді дітей)
- Іноді буває, що хтось недочув чи неправильно зрозумів іншого. Через це можуть виникати непорозуміння, які призводять до неприємностей. На жаль, частою є й інша ситуація – більш “сильні” учні висміюють слабших, дають їм прізвиська, ображають, віднімають гроші.
- Що допомагає, а що перешкоджає порозумінню між однолітками? (відповіді учнів)
- Якщо вам хочеться йти до школи, ви нетерпляче очікуєте зустрічі зі своїми шкільними друзями – вам пощастило, у вас склалися гарні стосунки з класом.
Якщо ж усе навпаки, ви з жахом виходите на перерву, вдома згадуєте свої образи та мрієте про перехід до іншої школи, подумайте: може, річ насправді у вас.
Спробуйте піти назустріч своїм однокласникам:
-                    Зробіть все можливе (без самоприниження й лестощів), щоб вас поважали.
-                    Не чекайте першого кроку від інших.
-                    Ніколи не кажіть, що ваші однокласники погані, спробуйте знайти в них гарні риси, адже абсолютно поганих людей не буває.
Мозковий штурм
  риси:
·   щирість і тактовність;
·   доброзичливість і гарні манери;
·   уміння говорити;
·   уміння слухати.
Як ці риси допомагають порозумінню між однолітками?
  (Скласти портрет справжнього друга).


- На жаль, між однолітками часто виникають суперечки. Висміюють тих, хто старанно вчиться або отримує низькі бали. Можуть ображати того, хто відрізняється зовнішнім виглядом: надто високого чи низького, повного чи худого. Принизливі прізвиська псують настрій, заважають вчитися. Часто глузують над новачками. Як правило, ініціатором таких дій є хтось один, а інші учні підтримують його або мовчки спостерігають. Як же діяти тому, кого ображають? Як ви вважаєте? (відповіді учнів)
-   Щоб вистояти у нелегкій ситуації, краще не сприймати образи близько до серця, спробувати знайти однодумців. Найчастіше через деякий час образи припиняються. Але все одно потрібно звернутися по допомогу до батьків, учителів чи шкільного психолога. Якщо хтось з однокласників відволікає вас на уроці, тактовно скажіть йому, що вам необхідно вчитися. Якщо ж це не допомагає, попросіть вчителя пересадити вас на інше місце.
-   Якщо сильніші "товариші" відбирають у слабших або менших кишенькові гроші, на такі "жартівливі" спроби намагайтеся відповісти жартами. Можна ще й серйозно попередити кривдника, що його дії – злочин, і обов’язково слід звернутися по допомогу до класного керівника, чергового вчителя чи будь-кого з дорослих.
У вашому віці хлопчики хочуть спілкуватися здебільшого з хлопчиками, а дівчатка – з дівчатками. Вважають, що з дітьми протилежної статі їм буде нецікаво. І через це іноді багато втрачають. Хлопчикам і дівчаткам можна знайти спільні інтереси, щоб разом цікаво проводити дозвілля.
 Жахливі слова
Дівчинка гарненька,
Хлопчик чепурненький
Посварились у дворі,
Щось не поділили в грі.
- Ти – дурна!
- Ти – дурень сам!
- Ну, тобі я зараз дам!
Так кричали діти,
Що здійнявся вітер,
Сонечко злякалося –
В хмару заховалося,
І пожовкла вся трава,
Бо отруєні слова.
Геть побігло літо,
На малят сердите.
Листя враз поопадало.
Випав сніг.
Зима настала.
Є слова жахливі,
Є слова лайливі.
Не повинні діти
Слів тих говорити!
·         Що б ви сказали цим дітям?
·         Яку б пораду дали?
·         Які правила спілкування необхідно, на твою думку, виконувати тільки хлопчикам? А які тільки дівчаткам? А які усім?
·         Якими спільними справами можуть займатися хлопчики та дівчата?
·        Підсумки уроку.
·                Отже, треба пам’ятати про свої права, не давати нікому їх порушувати, а якщо не можна впоратися самим, необхідно звернутися по допомогу до дорослого. Не можна чинити насильство над однокласниками й давати кривдити себе.

   Скласти словесний портрет ідеального друга або подруги  
              03/04.2020   9 клас    СПО


Тема уроку: Поведінка дитини у незнайомій, непередбаченій ситуації (якщо заблукав, загубився).




Природа дарує людям чисте повітря, бадьорість, гарний настрій. Людина — частина природи, тому повинна відчувати її настрій, її життєдайність. Саме серед природи людина оживає душею і відновлюється тілом. Але інколи прогулянка на природі може бути зіпсована. Яка небезпека може чекати на нас у природі? 
- Небезпека загубитись;
- зустріч із дикими звірами;
- гроза;
- отруєння ягодами чи грибами;
- зустріч з осиним роєм;
- небезпечна ситуація на водоймах тощо.
Відеоресурси :  https://youtu.be/a_dlA0xHOC0



Дослідницький практикум «Як орієнтуватися у лісі?»

Як Андрійко повернувся додому?
Улітку Андрійко приїхав до бабусі. Не тільки бабуся була рада онукові. Біля її хати на високому стовпі лелеки звели гніздечко й радісно вітали хлопчика.
Одного літнього дня Андрійко з друзями побіг до лісу збирати гриби та ягоди. Ліс був за залізничною колією, що проходила за селом. Перейшовши через надземний залізничний перехід, діти пішли в ліс, перегукуючись між собою «Ау!». Тепло, затишно в лісі. На узліссі дзюрчить струмок...
От Андрійкові почувся стукіт дятла. Он він, зліва, на стовбурі дуба примостився. А під дубом — житло мурашок-трударів. Справа на галявині з-під листочків усміхаються ягоди ожини, суниці... Несміливо визирають опеньки й боровички. Он там, поряд з осикою й березою, причаїлись підосичники й підберезники. От уже й кошик повен грибів та ягід... Андрійко так захопився, що відійшов далеко від своїх друзів... Де вони? Де я?
Але хлопчик був кмітливий, він не розгубився, а почав правильно діяти і вчасно повернувся додому.

Запитання до учнів
- Відгадайте, як йому вдалося повернутись додому?
Відповіді
1. Визначити напрямок руху. Влізти на високе дерево й поглянути навкруги. Адже біля будинку бабусі — високий стовп. А поряд — залізнична станція, там також є високі споруди.
2. Можна орієнтуватись на звук поїзда і йти втому напрямку.
3. Злізти з дерева і йти в тому напрямку, який визначив, але галявина з ягодами тепер має бути зліва.
4. Згодом справа — дуб із мурашником, на якому стукотів дятел.
Джерело :  https://1obl.tv/video/neveroyatnoe/meteorologi-pokazali-pochemu-ne-stoit-pryatatsya-pod-derevom/


Домашнє завдання : ознайомитися з памяткою 
Коли ти заблукав у місті
(пам’ятка для дитини) 
1. Не можна звертатися до незнайомих людей за допомогою (невідомо, якою виявиться ця людина.) Краще звернутися в якийсь офіційний орган: міліцію або найближчий сбербанк, школу, почту, дитячий садок (не  заходьте в кафе, ресторани, бари.)
Своє прохання про допомогу краще висказувати в присутності багатьох людей, щоб дії людини яка візьметься  вам допомагати міг ще хтось проконтролювати.
Не можна заходити в приміщення до незнайомих людей за вашою або їхньою ініціативою, навіть для того, щоб зателефонувати батькам. Краще попросіть дозволу скоритсатися будь яким мобільним телефоном або нехай зателефонує хтось із дорослих.
Не намагайтеся самостійно добиратися додому, найкраще залишатися на тому ж місті, де ви загубилися – так вас легше буде знайти (виняток зробіть лише для представників міліціі.)
З таксофону можна безкоштовно викликати  службу порятунку -01, міліцію – 02. Апаратура диспетчерської служби може виявити ваше місце знаходження  за таксофоном з якого ви телефонуєте.
Постарайтеся назвати по телефону диспетчеру точну адресу, подивіться : як називається вулиця на якій ви знаходитеся, який номер найближчого будинку , або прочитайте на табличці точну назву установи, яка знаходиться поруч (магазин, контора, навчальний заклад тощо) і стійте біля цієї установи.
Чекайте на патрульну машину з міліціонерами, на рятувальників, на свого вчителя чи батьків.
З іншими людьми ні куди не йдіть!
Дії вчителів і батьків у яких загубилася дитина.
1.Якщо вам зателефонувала дитина яка загубилася, перш за все:
заспокойте дитину лагідними, спокійними словами;
вислухайте дитину не перебиваючи;
потім повторіть те що почули.
Сприймаючи на слух свої ж слова, дитина починає розмірковувати, робить деякі уточнення , трохи заспокоюється, стає більш уважною.
2.Не звинувачуйте дитину. Це може спровакувати паніку у свідомості і спричинити небажані дії.
3.Спокійним, розсудливим тоном переконайте дитину, що надасте їй допомогу.
4.Порадьте дитині залишатися на місці, ні куди не йти.
5.Задайте чіткі запитання:
-     Назви конкретну місцевість де ти знаходишся ?
-    Як називається вулиця на якій ти стоїш ? Подивися на табличку.
-         Який номер найближчого дому?
-         Який поруч магазин або установа? Чітко прочитай з таблички.
6.Якщо Ви вчитель і вам здається, що ви самостійно можете знайти дитину, що заблукала, запам’ятайте , ви обов’язково повинні повідомити про пропажу дитини в міліцію або в рятувальну службу.
7.Вихователь не має права передоручати пошуки дитини іншим особам, не має права залишати дітей на інших людей, які не мають юридичної відпвідальності за цих дітей і не проведені наказом директора учбової установи.
Посилання :https://crdveselka.jimdofree.com/батькам/дитина-заблукала-у-місті/

понедельник, 30 марта 2020 г.

№21-22
31.03.2020р.
Тема: Як поводитися за столом.


«Народний етикет».
¨БУДЬТЕ ЯК ВДОМА, А ПОВОДЬТЕСЬ ЯК У ГОСТЯХ
  ¨В ГОСТИНІ ЗАВЖДИ ПАМЯТАЙ, ЩО ТИ НЕ ВДОМА
  ¨ВЕСЕЛИЙ ГІСТЬ – ДОМУ РАДІСТЬ
  ¨ГОСТЯ ПО ОДЯГУ ЗУСТРІЧАЮТЬ, А ПО РОЗУМУ ПРОВОДЖАЮТЬ
   ¨ЧИМ ХТО МАЄ, ТИМ ГОСТЕЙ ПРИЙМАЄ

   ¨СИТОГО ГОСТЯ ДОБРЕ ГОДУВАТИ



Подумай, чи правильно поводили себе герої мультфільму?
   Складання порадника «Як поводитися за столом»
 «Правила поведінки за столом»
Уміння поводитись за столом, правильно користуватися столовими приборами характеризує загальний рівень культури людини.
Не сиди занадто близько чи далеко від краю столу.
-         Не клади лікті на стіл.
-         Сиди на стільці прямо, не згинаючись над тарілкою.
-         Не діставай самостійно страву, що знаходиться далеко від тебе. Краще попроси про це сусіда.
-         Не їж поквапливо.
-         Серветку для індивідуального користування поклади на коліна. Витирай губи і руки паперовою серветкою.
-         їжу на тарілку накладай спеціальною ложкою чи щипцями.

-         Хліб, фрукти, печиво бери руками.
Гра «Так чи ні»
       Коли їси, розхитуйся на стільці (...)
       Виделку тримай у лівій руці, а ніж у правій (...)
       Клади лікті на стіл, (...)
       їж з ножа. (...)
       Бери страву тільки після гостей чи дорослих, (...)
       За столом розмовляй з повним ротом, човгай ногами, (...)
       Не вибирай, а бери те , що лежить ближче до тебе, (...)
       Бажай всім «Смачного!», «Хліб - сіль», (...)


        Користуючись словами з довідки склади вірш.
                                Як за стіл сідаєте
                                 Правила _____________________,
                                  А як все згадаєте,
                                  Їсти ____________________.
Наші діти міст і сіл
Правила ці _________________________,
Лікті не ____________________ на стіл
І не позіхають.
                                   _________руки перед тим,
                                   Як за стіл сідати,
                                   Знають їсти що і чим,
                                  Вміють _____________________.
В нас _______________ на столі,
Сервіровка гарна,
Ми вже учні не малі
І вчимось не марно.
                                   Бо живемо між _______________
                                   Й треба все це знати,
                                   То ж себе та інших ми
                                    Будем __________________.



Користуючись довідкою, встав пропущені слова. Прочитай правила гостинності.
1.Будьте ­­­­­­­­­_____________________ господарями ― _________________________зустріньте
гостя, __________________________________ йому роздягнутися, ____________________
у кращу кімнату.
2. Будьте _____________________ ― знайдіть час поговорити з усіма гостями, більше уваги _________________________тому, хто у вас вперше.
3. Будьте ____________________________― не звертайте уваги на помилки гостя.
4. Будьте ____________________________ ― незважаючи нінащо, не __________________
гостям свого незадоволення чи поганого настрою.
5. Будьте _________________ ― не _____________________________часу, зусиль на те, щоб
__________________________прийняти гостей, зі смаком сервіруйте стіл.
Слова для довідки: привітним, доброзтчливо, допоможіть, запросіть, уважними, приділіть, тактовними, вихованими, показуйте, щедрими,жалкуйте, гарно.

Размалюй, та склади розповідь за малюнком.



№21-22
1-А кл 31;02/04          1-Б кл  31;31/03


Тема:Корисні та шкідливі продукти.

Правильне харчування - це основа тривалого та плідного життя, запорука здоров'я, бадьорості, гарантія профілактики різних недуг.
Мабуть, кожному відомі мудрі слова: «Ми їмо для того, щоб жити, а не живемо для того, щоб їсти». Дійсно, неможна вбачати мету і зміст життя в їжі. З іншого боку, важливо правильно харчуватися. Дехто вважає, що не має значення, де і що зїсти, аби не бути голодним. Проходить певний час, і така людина починає відчувати нездужання.
Првильний режим хачування передбачає відповідну кількість і якість продуктів, які має спожити людина, достатній вміст в них необхідних речовин, раціональний розподіл їжі протягом дня, відповідну черговість страв і сприятливі умови для їх споживання.
Енергія, яку витрачає наш організм у процесі життєдіяльності, відновлюється лише за рахунок їжі, тому вона має бути поживною, з достатньою кількістю білків , жирів, вуглеводів, вітамінів та мінеральних речовин.
Для нормального росту і розвитку організму людини особливо потрібні вітаміни, їх відкрито і досліджено багато, і позначаються вони літерами латиського алфавіту:

А, В, С, D. Вівтаміни, мінеральні солі й вода добре засвоюються організмом, і продукти, в яких вони містяться, легко перетравлюються.
- Наші Вітамінки розкажуть самі про себе, а ви діти, уважно послухайте.
Вітамін А. 
А я – вітамін А, спирияю росту, допомагаю нормальному зору. Мене багато в моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі, гарбузі, рибячому жирі.
Вітамін В.
 А я – вітамін В, дуже потрібний для розумової і фізичної праці, поліпшення трвлення. Міщусь в житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м’ясі.
Вітамін С.
А я – вітамін С, запобігаю простуді, поліпшую кровообіг, сприяю росту, лікую цингу. Багата мною капуста, картопля, помідори, цибуля, щавель, шипшина, хрін, часник, лимони, настій хвої, чорна смородина.
Вітамін D.
А я – вітамін D, зміцнюю кістки, запогаю рахітові. Живу в молоці, печінці, рибячому жирі, житньому хлібі.
Отже,   треба вживати різноманітну їжу, щоб збагатити свій організм вітамінами, необхідним для нормального росту і розвитку вашого організму.    
Шкідливі продукти 
У всіх є власні смакові уподобання. Хтось більше полюбляє м'ясні продукти, а хтось- рибу. Декому смакують молоко і каші  або страви з овочів і фруктів. Є й такі, які намагаються їсти й пити лише « смачненьке»: копчену ковбасу, морозиво, чіпси, пиріжки, шоколад, пепсі-колу. А чи потрібно при виборі їжі  орієнтуватися лише на власні уподобання? 
 НА жаль, продукти, які ми так часто обираємо, виявляються найшкідливішими. Так, жувальні цукерки, «чупа-чупси», окрім того, що містять велику кількість цукру, ще мають шкідливі хімічні добавки та барвники. У дешевих шоколадних цукерках, вафельних батончиках дороге какао замінюють жирами, які в усій Європі заборонені вже понад 20 років.
 Ці жири накопичуються в  кістках, м'язах, викликаючи тяжкі невиліковні хвороби. Також у м'ясних і кондитерських виробах широко використовуються генетично модифіковані продукти.
  Солодкі газовані напої- небезпечна суміш цукру, хімії та газів, які швидко розносяться кров'ю. «Кока-кола», наприклад, -чудовий засіб для  відмивання вапняного накипу на іржі. Якщо в неї занурити старі, забруднені мастилами деталі автомобіля,то через пару годин вони стануть як нові.
  Картопляні та кукурудзяні чіпси- це суміш вуглеводів і жиру з оболонкою із барвників і підсилювачів смаку. Як ви розумієте, нічого натурального й корисного ці продукти не містять.
  До особливо небезпечних слід віднести продукти швидкого приготування: вермішель, супи, розчинні напої.
 Гумареска

Тільки-но прийшов зі школи –
Поспішаю вже до столу,
Бо зі школи довгий шлях ,
300 метрів, просто жах!
Щоби скоротить дорогу
Взяли з другом по хот-догу.
Ми їх на ходу жували,
«Пепсі-колу» попивали.
Та бурчить у животі…
Знаю – вдома на плиті
Плов лишився від сніданку
(готувала мама зранку,
Й наказала: «Пам’ятай,
В холодильник заховай!»).
Та підвів мене будильник,
Де ж згадать про холодильник!
Поки гріється обід
Хоч чайку напитись слід,
Ще й халвою закусити.
Зразу ж телика включити,
Бо дивитись бойовик
Я з тарілочкою звик.
Зникла їжа із тарілки,
Я й не зчувсь, як схрумав стільки!
Любі друзі, поясніть,
Чом мене живіт болить?
 Зміцніли нерви, сильне серце!
Водиця з чистого озерця.
І кров пульсує без перерви,                
Наклала вето на консерви.
Не варто кушати й бичків,
Ковбас, кільки, окорочків.
Прийшов на зміну їм салат,
Банани яблука, томат,
Капуста, морква, огірки - 
 То шлунку всі рятівники.
 На благо їжа Гіппократа,
Покиньте царство хімікатів!

Будь розумниця, дитинко,
І здоров’я бережи.
У кишені май хустинку
Й слів поганих не кажи.
Руки з милом мий щоденно
Після гри і до їди.
Та життя сприймай натхненно,
Будь здоровою завжди!
Який можно зробити висновок?
Підсумок заняття
 Люди в усьому світі вживають різноманітну їжу, але вона має бути корисною. Корисно їсти різноманітні свіжі продукти- молоко, рибу, м'ясо. Не можна вживати якийсь один продукт, тоді ваш організм не отримає  потрібних йому речовин. Треба їсти більше овочів та фруктів, тому що там багато вітамінів. Не можна їсти солодощі надмірно, бо це шкодить зубам і шлунку.
Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте його. І пам'ятайте, що здоров'я — найцінніший скарб, і від вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки. 
Відгадай загадку   
Морква, біб і цибулина,
бурячок і капустина,
ще й картопля — шусть у горщик.
Ну й смачний ми зварим ... (бо...).
Довго з тіста їх ліпили,
у окропі поварили.
Потім дружно ласували,
ще й сметанки додавали. (Ва...)
І поживне, і смачне,
біле, пінне, запашне.
 Залюбки малята п’ють,
                             здоровенькими ростуть. (Мо...)
До дітей на кожне свято
просять в гості завітати,
бо солодкий і смачний.

Здогадались, хто такий? (То...)